AŞKI, ACILARI VE YALAN DÜNYA'YI EN GÜZEL O ANLATTI

1 ALBÜM 1 SANATÇI

AŞKI,ACILARI VE YALAN DÜNYA’YI EN GÜZEL O ANLATTI

AŞIK VEYSEL(Veysel ŞATIROĞLU)

 

25 Ekim 1894 yılında, Sivas’ın Şarkışla ilçesinde Karaca lakaplı Ahmet Bey ile Gülizar Hanım’dan olma Veysel daha çocuk yaşta gözlerini kaybeder.Babası Veysel’e ilk sazını eylensin (oyalansın) diye alır. Ve her anı acı ile gözyaşını büyülü nota ve sözlere döken bir yaşam hikayesi böylece başlar.Dostlar Beni Hatırlasın albümünde aşıkların,sevenlerin, kavuşamayanların diline pelesenkolmuş 13 eserini paylaştığımız Aşık Veysel toplumsal olaylar, doğa ve siyaset hakkında ince mesajlar vermeyi de ihmal etmemiştir.

1.Birlik Destanı

2.Beni Hor Görme Kardeşim

3.Küçük Dünyam

4.Güzelliğin On Para Etmez

5.Anlatamam Derdimi Dertsiz İnsana

6.Dostlar Beni Hatırlasın

7.Sazıma

8.Bir Seher Vaktinde

9.Sen Varsın Orada

10.Sen Bir Ceylan Olsan Bende Bir Avcı

11.Murat

12.Esti Bahar Yeli

13.Bir Ulu Ağaçtan Bir Yaprak

 

Milli kültür, milli karakterin dışavurumuyla oluşur. Milli kültüre yabancılaşmanın yoz, savrulan,birlik ve beraberlik duygusunu kaybetmiş bir millet oluşturması kaçınılmazdır. Etnik bir müzik türü olan Türk Halk Müziği, Anadolu’nun tüm doğallığını yansıtır.Bugün yeterince rağbet görmemesinin ve gençlerin Türk Halk Müziğini yeterince tanımamasının tek nedeni, emperyalizmin kültürel paylaşım zeminlerine ve zihinlere uyguladığı yoğun baskıdır. Halbuki; kendi kültürümüzü tanımak ve yaşatmak, birbirimizi daha iyi anlamanın ve ortak paydalarda buluşma geleneğimizi güçlendirmenin temel koşuludur.

Değerli takipçilerimiz,zaman zaman  bu anlayışla hazırladığımız 1 ALBÜM 1 SANATÇI içeriğiyle, güzel ülkemizin çeşitli müzik türlerinde emeği geçen sanatçılarımızı ve seçme albümlerini sizlerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyacağız. Aşık Veysel’i rahmet ve minnetle anarken, birlik beraberlik içinde, kimsenin bir başkasını hor görmediği, dostların birbirini hatırladığı, sevenlerin muradına erdiği güzel günler diliyoruz.

 Görüşmek üzere hoşçakalın...

 

                                                                                             ESABİL ALPER ÖZKAN

199
Okunma