BU KİTABI OKUYUN: İŞTE TÜRK DIŞ POLİTİKASININ GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN BOYUTU

1 YAZAR 1 KİTAP: MASKELİ BALO

Tanşuğ Bleda 1934 yılında Ankara’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni, ardından Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra Dışişleri Bakanlığın’da Paris, Tiran, Roma, Bonn ve Tahran büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

Ayrıca, OECD’de Türkiye Daimi Temsilciliği görevini yaptı.Paris büyükelçiliği sırasında, meslekte 42 yılını doldurarak emekli olan Tanşuğ Bleda, Alman Liyakat Nişanı ve Fransız Legion d’Honneur sahibi.

Mesleğe başlarken yazmaya karar verdiği mesleki hatıralar kitabı Maskeli Balo’yu 2000 yılında yayımladı. Maskeli Balo’yu herhangi bir eleştiri kaygısı taşımadan kaleme alan Bleda akıcı,rahat ve esprili diliyle okuyucuyu sürüklüyor.

Türk dış siyasetinin nasıl yönetildiğiyle ilgili kimi zaman komik kimi zaman dramatik anektodlarla bilgilenirken, aynı zamanda güzel bir roman kıvamında keyif alacaksınız.

Genç nesillerin mesleki tercihlerine katkıda bulunurken tecrübelerin sonraki nesillere aktarılmasını sağlayacak,tarihin yazılmasına destek kaynak olurken toplumumuzun genel kültürüne katkıda bulunabilecek ‘’Mesleki Hatıralar’’ yazımının Batılı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşması dileğiyle…

 

                                                                                         ESABİL ALPER ÖZKAN

162
Okunma