BU RAMAZAN'DA BİRŞEYLERİ DEĞİŞTİRELİM !!

Hoşgeldin Ey Gönüllerin Sultanı

RAMAZAN AYI YAKLAŞIYOR..

Ramazan Ayı; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V.)’e peygamberlik görevinin ve Kadir Gecesi itibariyle yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk tebliğ edildiği ay olması nedeniyle İslam Alemi için kutsaldır.

İslam’ın beş şartından birisi olan oruç, Ramazan ayı boyunca ergenlik çağına erenlere, fiziksel ve psikolojik sağlığı yerinde olanlara farzdır.

Ayrıca; Kadir Gecesi’nin bin aydan hayırlı olduğu ayetle sabittir.(KadirSuresi-3. Ayet).

Özel bir ay olması nedeniyle, Ramazan aylarında dinimizle ilgili sohbet ve yayınların tüm platformlarda arttığını görüyoruz.

ORUÇ TUTMANIN YARARLARI:

Oruç tutmanın yararlarıyla alakalı yüzlerce yazı okumuşuzdur.

Özellikle; sindirim ve boşaltım sisteminin dinlenmesi, vücudumuzda biriken fazla yağlardan kurtulmamıza yardımcı olması, oruç tutmanın akla ilk gelen fiziksel yararları. Ayrıca; sigara alışkanlığı olanların kısmen de olsa korundukları, hatta bırakma noktasında yararlandıklarını söyleyebiliriz.

Manevi açıdan baktığımızda ise, merhamet ve özellikle açlık konusunda empati duygusunu tetiklediği muhakkaktır.

Birleşmiş Milletler’e bağlı örgütlerin açıkladığı rakamlara göre, Dünya’da 1 milyar 20 milyon insanın açlığın pençesinde kıvrandığını görüyoruz.

Düşünebiliyor musunuz, Dünya’daki yüz anne-babadan yaklaşık onbeşi çocuğunun karnını doyuramıyor.!

Bu çerçevede Ramazan ayı ve İslam dinine dönersek; fitre, zekat ve doğru anlamı ve uygulamasıyla sadaka sistemi, varlığından her Müslüman’ın mutlu olduğu ve başka inançlara model olacak sistemlerdir.

RAMAZAN’DA BESLENME

Ramazan Ayı’nda günlük öğün sayısı ikiye düşer.

Sabır isteyen bir zorluk olmakla beraber, uç noktada açlık ve susuzluk durumu söz konusu değildir. Zira Allah-u Teala, insanlara taşıyamayacakları yükler vermeyeceğini vaat etmiştir. Fakat yaz aylarında gerek günlerin uzaması, gerekse havaların aşırı sıcak olması nedeniyle beslenme konusu daha bir önem kazanır.

Fiziksel ve ruhsal açıdan, rahat bir oruç dönemi için önerilerimizi paylaşalım:

1) Yağlı, tuzlu ve aşırı şekerli yiyecekleri tüketirken dikkatli davranalım,

2) Özellikle sahurda; yumurta(kaynatılmış) ve tahıl grubu gibi, uzun süre tok tutan gıdaları tüketmeye çalışalım,

3) Yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmeyelim,

4) Aşırı terlemeye neden olacak kıyafetlerden kaçınalım,

5) Ev ve ofis dışı işlerimizi, mümkün olduğunca serin saatlere programlayalım. Bunlarla beraber; bizi tükettirerek yöneten emperyalizm, tüm kanallarını kullanarak, aslen ihtiyacımız olmayan ürünlere sahip olma içgüdümüzü tetikliyor.

Çevremizdeki insanlarla aramızda gereksiz ve sonucu fayda üretmeyen rekabetler oluşturuyor. Tüm bunların içine sıkıştığımızda; oluşan eksiklik ya da geride kalma duygusu, kendimiz ve etrafımızdaki insanlara yönelik olumsuz duygular geliştirmemizi sağlıyor.

Bunlara eklenen suni ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarımız, gereksiz teknoloji ile hareketsizliğe mahkum ettiğimiz bedenimiz de ruhumuzla beraber sağlığını kaybediyor.

Sonrası; başkalarının tuttuğu ya da tutmadığı oruçları sorgulamak, gereksiz konulara konsantrasyon, zaman kaybı, tüm dengeleri alt üst olmuş bir bütçe, sağlıksız bir beden ve bozulan dost, arkadaş, akraba ilişkileri.

Gelin bu Ramazan Ayı’nda Birşeyleri Değiştirelim

Beslenmemize dikkat ederken, hayatımızdaki gereksiz tüketimleri de sorgulayalım.

Çıkaralım onları hayatımızdan. Yürüyelim biraz arabalarımıza binmeden. Dostlarımızla rekabet yerine dostluk yapalım.Sorumlulukları da, başarıyı da başarısızlığı da paylaşalım. Doğal beslenmeye çalışalım. Yoğurdumuzu kendimiz yapalım mesela. Duygularımız düzelsin, yüzümüz gülsün, bütçemiz bir düzene girsin.

Abartılmış market alış-verişleriyle buzdolabınızı zenginleştirmek yerine; dost ve akrabalarınızla iftar sofralarınızı zenginleştirin. Çılgın ve bozuk bir yapının dışına atalım kendimizi.

Göreceksiniz ki ;

Düşünmeye, sevdiklerinize vakit ayırmaya, okumaya vaktiniz kalacak.

Dedikodu, nefret, öfke ve samimiyetsizlikten, önce kendiniz uzaklaşacaksınız.

Temiz kalplerle ettiğiniz duaların kabulüne şahit olacaksınız...

Unutmayın !

Bazen en zor şey; karmaşık görünen konu ve olayları basite indirgeyerek değerlendirebilmektir.Bunu ne kadar başarabilirsek, o kadar huzurlu insanlar haline geleceğiz..

Tutacağınız oruçların ve yapacağınız hayırların kabulü dilekleriyle..

 

                                                         ESABİL ALPER ÖZKAN

362
Okunma