JANDARMA NASIL DAMGA VURDU !!

JANDARMA NASIL DARBE VURDU ?

TERÖR VE EMPERYALİZME DARBE

Jandarma Genel Komutanlığı, diğer güvenlik güçlerimizle beraber,  son birkaç yıldır yurtiçi ve yurtdışı faaliyetleriyle,gerek terör örgütlerine  gerekse bölgede Türkiye karşıtı çıkar savaşları yürüten emperyal güçlerin faaliyetlerine  karşı büyük bir darbe vurdu.

 

Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de kamuoyu;

1)Hendek kazan ve sözde asayiş kontrolleri yapan terör örgütünü,

2)Suriye’de küresel ve bölgesel güçlerin kendi aralarındaki çıkar çatışmalarını,

3)Türkiye’ye gelen Suriyeli mülteci sayılarını,

4)Barzani’nin bağımsız devlet referandumu gibi Türkiye’yi büyük sıkıntılara sokabilecek konuları konuşuyordu.

Bugün geldiğimiz noktada ise;

1)Sınırlarımız içerisinde sayısı 3 hanelere(700-800) kadar düşen silahlı terör unsurlarının bitme noktasına geldiğinden,

2)Terörden temizlenen  bölge coğrafyasında yapılan sosyal ve kültürel aktivitelerden,

3)Kendi istekleriyle vatanlarına dönen 300 binin üzerinde Suriyeli’den,

4)Yaptığı sınırötesi harekatlarla bölgede söz sahibi olan bir Türkiye’yi  ve

5)Akdeniz’in her noktasında Türkiye ve yavru vatan Kıbrıs’ın  haklarını sonuna kadar alacağını Dünya’ya haykıran bir Türkiye’yi konuşuyoruz..

Bu arada Barzani’nin tarihe gömülen sözde Kürdistan devleti kurma hayallerini de unutmayalım..

 

JANDARMA’NIN ÖNEMİ  VE 15 TEMMUZ ÖNCESİ DURUM

Silahlı terör unsurlarının ağırlıklı olarak jandarma sorumluluk bölgesinde faaliyet göstermesi ile baraber, JÖH ve JÖAK(Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı)gibi çok özel savaş birliklerini bünyesinde bulundurması,  Jandarma Genel Komutanlığı’nın önemini arttırdığı gibi,başarılardaki payını da büyütmektedir.

Yazının girişinde Jandarma Teşkilatımızın teröre ve emperyal güçlere karşı başarısından söz etmiştik.

Halbuki  15 Temmuz hain darbe girişiminden önce, Türkiye’yi işgal etmek için PKK ve diğer tüm terör unsurlarıyla işbirliği içerisinde olan jandarmaya sızmış  FETÖ unsurları, terörle mücadele konusunda hiçbir zaman samimi olmamışlardı.Liyakati, cemaat  abiliğinin gerisine almışlar ve  180 yıllık tarihiyle jandarma teşkilatı, diğer kurumlarımızda olduğu gibi, Türk Milleti’nden aldığı güven ve dinamizmden uzaklaşarak terör ve tehditler karşısında pasife alınmıştı.

PEKİ JANDARMA’DA DEĞİŞEN NEYDİ ?

Temel olarak  yaşanan değişimler;  Fetö temizliği, güçlü bir siyasi irade desteği ve liyakat esaslı atamalar oldu.

FETÖ TEMİZLİĞİ

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası, istihbaratla ortak yürütülen soruşturmalar sonucunda 1.218 jandarma personeli  açığa alındı.Bunların 419’u subay,604’ü astsubay,158’i uzman jandarma,28’i uzman erbaş ve 9 tanesi memurdu.  

Artık Türkiye için olduğu gibi Jandarma Teşkilatımız için de yeni bir dönem başlıyordu.

SAĞLAM BİR SİYASİ İRADE-LİYAKATE DAYALI  ATAMALAR

Herşey ortadaydı.

Terör ve bekamıza yönelik tehditler mevcuttu ve sonuna kadar mücadele edilecekti.

Siyasi erk bütün kararlılığıyla adım atmaya başladı.Liyakat esas olacak, tüm istihbarat tek bir havuzda toplanarak değerlendirilecek ve tüm kuvvetlerimiz ortak bir mücadele yürütecekti.

Tam bu günlerde Türkiye, Fırat Kalkanı operasyonuyla Suriye’ye giriyor ve çetin bir mücadele sonrası bölgede ‘’ben de varım’’ diyordu.

Yurt içi ve yurt dışında mücadele giderek büyüyor, büyüdükçe Türk Jandarma Teşkilatının etki ve önemi daha çok hissediliyordu.

 

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI ATAMASI

Bu çerçevede Korgeneral rütbesiyle; 2016-2017 yılları arasında Jandarma Asayiş Komutanlığı görevini yürüten Orgeneral Arif ÇETİN, İçişleri Bakanlığının 2017/346 sayılı Kararnamesi ile Orgeneralliğe terfi ederek Jandarma Genel Komutanlığına atandı.


YENİ DÖNEM KENDİNİ HİSSETTİRMEYE BAŞLIYOR

Türk Milleti’nin binlerce yıla dayanan ordu gelenekleri, Türk askeri disiplin ve yönetim anlayışı Jandarma Teşkilatımıza tekrar hakim olarak ses getirmeye başladı.Artık yapılan operasyonlarda ‘hangi ülke ne diyor’a değil, ‘bizim neye ihtiyacımız var’a bakılmaya başlandı.

Operasyonlar sonrası  rakam verilerek ‘şu kadar terörist kaldı’ ifadelerini duymaya başladık.

ZEYTİN DALI HAREKATI

Türk Milleti’nin ciddiyet ve kararlılığını yeterince anlamayanlar vardı.Türlü tahkimat ve mevzilerle Suriye’de cephe alıyor ve özellikle Afrin’i kendilerine üs olarak kabul ediyorlardı.Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen ‘Yurtta Barış, Dünya’da Barış’ yaklaşımımızın sınırlarını zorladılar ve sonunda karar verildi.

Bir gece ansızın gidilecekti..

Türk Silahlı Kuvvetleri organize ve seri bir şekilde harekete geçerek ilerlemeye başladı.Bin yıl önce Çin sarayını basmaya giden kırk çerinin,İstanbul surlarına tırmanan yeniçerinin,Çanakkale ve Dumlupınar’da şehadete koşan Mehmetçiğin yüzündeki ifade, 20 Ocak 2018 günü Mehmetçiğin yüzünde de görülüyordu.

Damarlardaki kan aynı kandı..

Mesele,nasıl yönetildiğiydi.

Harekatın asıl zorluğu, düşman unsurlarının savaşma biçimiydi.Ev ve sokaklarda sivillerin arkasına saklanan teröristler,Dünya’ya Türk Ordusu’nun katliam yaptığı yalanını anlatıyorlardı.Halbuki insan hayatı onlar için hiçbir zaman değerli olmamıştı.

DEVREYE ÖZEL BİRLİKLER GİRDİ

İşte o günlerde Jandarma  Özel Harekat birliklerinin önemi bir kez daha ortaya çıktı.Çok özel ve her tür  zorlu koşullarda düşmanı etkisiz hale getirme konusunda tam eğitim ve donanıma sahip bu birlikler,Afrin’de ev ev,sokak sokak temizlik yaptılar.Hemde kimsenin beklemediği kadar kısa bir süre içinde.

Tek bir sivilin burnunu kanatmadan !

Türkiye bu harekatla Dünya’ya şu mesajı verdi:

Bölgede Türkiye olmadan hiçbir karar veremezsiniz.!

DEĞERLİ OKURLARIMIZ

Bu yazımızda sizlerle, FETÖ’nün kurumlarımızı nasıl olumsuz etkilediğini anlatmak için Jandarma Teşkilatımızın yaşadığı gelişmeleri paylaştık.

Jandarma teşkilatımızda yaşananlar liyakate önem verdiğimizde,birlik-beraberliği sağladığımız ve inandığımızda neleri başarabileceğimizi bizlere net olarak gösteriyor.

Tüm birimleriyle örnek bir kurum olan Jandarma Teşkilatımızın başarılarının devamını diliyor,

Komutan ve askerlerimize saygı ve selamlarımızı gönderiyoruz.

 

                                                                                                     ESABİL ALPER ÖZKAN

1.7b
Okunma