KARARLARIMIZ VE İHTİYAÇLARIMIZ

KARARLARIMIZ VE İHTİYAÇLARIMIZ

*MEVCUT DURUM

İnsanlık  varolduğundan  bu yana stres ve doyumsuzluk dediğimiz kavramların, buna bağlı hastalıklar ve mutsuzluğun en yoğun yaşandığı bir dönemdeyiz.

Konsantrasyon bozukluğu,her konuda kararsızlık ve hatta her kararından pişman olan bir insan modeli gelişti.

Tüm ilişkiler(akraba,eş,dost..)sanki pamuk ipliğine bağlanmışçasına her an kopacakmış gibi.Sürekli yeni bir şeylere ihtiyaç duymak ve sahip olduklarından memnun olmamak normalleşti.

Tespitler yapamıyor,tedavi üretemiyor,sağlıklı  ve mutlu olamıyoruz..

ÇÜNKÜ DOĞRU KARARLAR VEREMİYORUZ !

 

*KARARLARIMIZ

İnsanın doğum ile ölüm anı arasındaki süre yaşamını,yaşamı boyunca verdiği kararlar da yaşam kalitesini belirler.

İnsanın yaşam kalitesi,mutluluğu ve huzuru;  fiziksel , maddi  ve  manevi  ihtiyaçlarını doğru tespit etmesine  ve bunları sağlayabilmesine bağlıdır.Dolayısıyla öncelikle nelere  ihtiyaç duyduğumuzu doğru tespit etmemiz ve kararlarımızı bu doğrultuda vermemiz gerekir.

Örneğin; neyi satın alıp-almayacağımız, nerede,kimle ve nasıl vakit geçireceğimiz,okumalı mıyız,ne okumalıyız,yürümeli mi yoksa bir araçla mı gitmeliyiz gibi..

İşte bu ihtiyaçları doğru tespit ettiğimizde kararlarımız doğru olmaya başlayacaktır.

İHTİYAÇLARIMIZ

İhtiyaçlarımızı fiziksel, maddi ve manevi olarak sınıflandırabileceğimizi ve kararlarımızı bunlara göre aldığımızda, kararlarımızın sağlıklı olacağından bahsetmiştik.

Bunu sağlamak adına kişisel bilgi ve deneyimlerinizden elbette yola çıkabilirsiniz.Ama bununla beraber bilimden ve üretilmiş bilgilerden faydalanmanın sizlere katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Bu çerçevede sizlerle Amerikalı  dünyaca ünlü psikoloji profesörü Abraham Maslow’un  ‘’Maslow'un İhtiyaçlar Piramidi’’ isimli çalışmasını paylaşıyoruz.

Tabloyu inceleyerek kendi hayatınızla ilgili(kağıt-kalem kullanarak ve mümkünse eşiniz,çocuğunuz veya kardeşiniz gibi çok yakın olduğunuz en az bir kişiyle beraber)değerlendirmeler yaptığınızda bildiğiniz ama günlük hayatın akışı içinde gözden kaçırdığınız birçok konuyu farkedeceksiniz.Bu farkındalığın, sizlerin ihtiyaçlarınızı tespit etme  ve bu ihtiyaçlarla ilgili  kararlarınıza inanılmaz katkılar sağlayacağını göreceksiniz.

UNUTMAYIN! TÜKETEREK TÜKENİR İNSAN..

 

                                                                    ESABİL ALPER ÖZKAN

209
Okunma