MEYDAN ALÇAKLARA KALMASIN

KANAAT ÖNDERLERİNE:

MEYDAN ALÇAKLARA KALMASIN

Ülkemizde siyaset ve toplumsal yaşam üzerinde etkisi olan kanaat önderlerinin genel olarak inanç, etnik köken ve ekonomik güce sırt dayadıklarını görüyoruz.

Çoğunlukla belli kişi ve grupların çıkarlarına hizmet eden bu durumun nelere malolduğunu 15 Temmuz darbe girişiminde net olarak gördük ve yaşadık.

Peki gerçek kanaat önderliğinin kriterleri nelerdir?

Bilgiyi, eğitim seviyesini, üretkenliği ve toplumsal yaşamın bire bir içinde olmayı temel kriterler olarak kabul ettiğimizde, sanıyorum büyük ölçüde doğru bir tanımlama yapmış oluruz.

Kendisini bu tanıma dahil hisseden tüm kesimler sorumluluk aldığında, toplumsal gelişim ivmesinin artması,siyasi,sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan  çok daha iyi şartlara sahip bir ülke olmamız  kaçınılmaz olacaktır.

Gelişmiş ülkelerin geçmişine baktığımızda, edebiyatçılardan bilim adamlarına, şairlerden hekimlere, eğitimcilerden sporculara tüm kesimlerin toplumsal konularda pür dikkat ve yoğun katılımcı olduklarını görüyoruz.

Yine örnek olarak; kurtuluş savaşı yıllarında tek bir hedefe odaklanan ve birlik-beraberlik içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk etrafında kenetlenen gruba baktığımızda, askerler dışında edebiyatçılarımızı, hekimlerimizi,gazetecilerimizi ve toplumun önde gelen entelektüellerini görüyoruz.

Sonuç olarak  üst üste birkaç seçim yaşadık  ve yenileri de olacak.

Ülkemizin değerli akademisyenlerine, öğretmenlerine, hekimlerine, hukukçularına, sanatçılarına,çiftçi,işadamı,esnaf  vs. mevcut katkıları için teşekkür ederken, önümüzdeki dönemlerde kendilerini daha etkin,siyaseti gerçek veriler üzerinden yapan,kişisel çıkarları bir kenara bırakabilen,ortak paydalarda buluşabilme kültürüne sahip bir tavır ve katılımcı bir anlayış içerisinde görme isteğimizi de iletiyoruz.

Daha mutlu bir Türkiye ve daha güzel bir Dünya için..

 

                                                                                              ESABİL ALPER ÖZKAN

 

601
Okunma