ŞEHİDİMİZİ TANIYALIM: ARSLANBEK İSMAİLOV

KAHRAMAN ŞEHİT ARSLANBEK İSMAİLOV

11 Eylül tarihi, Amerika'da yaşanan ve ''11 Eylül Saldırıları'' olarak tarihe geçen olay nedeniyle, Dünya tarihinde önemli bir gün olarak anılır.Ancak; Çeçenler için bugünün anlam ve önemi bir başkadır.Tarihe ismini canıyla kazımış,halkının ve ülkesinin bağımsızlığı için varını,yoğunu ve hatta hayatını hiçe saymış bir komutan bugün dünyaya gelmiştir.Halkı tarafından Dünya var oldukça hatırlanacak,gözlerin nemlendiği ve kalplerin bir başka atacağı bir gündür 11 Eylül.Bir kahraman Dünya'ya gelmiştir 11 Eylül'de.

Arslanbek İsmailov..

 

DOĞUMUNDAN SOVYET ORDUSUNA..

 

11 Eylül 1963 yılında Çeçenistan'ın Şali bölgesinde dünyaya geldi.Çevresinde zekası,çalışkanlığı ve yüksek adalet duygusuyla tanınan İsmailov eğitim hayatında çok başarılı bir öğrenciydi.Liseyi üstün başarı belgesiyle bitirdi.

Üniversite eğitimi almak için Sovyetler Birliği'ne Novosibirsk'e gitti.Eğitimini tamamlayamadan 1983 yılında,Sovyetler Birliği-Afganistan savaşına katılması için Sovyet yönetimi tarafından bir emirle Sovyet ordusuna çağrılarak Afganistan'a gönderildi.Görevinde başarılı bir askerdi.

 

AFGANİSTAN'DA ZOR BİR KARAR VERDİ

Afganistan'da Sovyet ordusunda savaşırken bir Rus subayının sivil halka sürekli olarak eziyet ettiğini gören İsmailov subayı sert biçimde uyarır.Tüm bu uyarılara rağmen eziyetlerine devam eden Rus subayını,diğer subaylarla konuşarak öldürmeye karar verirler ve gereğini gözünü kırpmadan yapar.Yüksek adalet ve insani duyguları diğer Sovyet askerlerini dahi etkilemiştir.

 

Kendisini başarılarından dolayı ödüllendirmeyi düşünen Sovyet genel kurmayı bu olay nedeniyle ödüllendirmez,ama haklılığını ispat ettiği için destek bulan İsmailov'a ceza da verilmez.Daha sonra askerlik görevini tamamlayarak memleketine döner.

 

TEKRAR ÇEÇENİSTAN'DA

 

Yıl 1985 ve İsmailov vatanına dönmüştür.İş hayatına girip çalışması gerekmektedir.1986 yılında Grozni'de bir tuğla fabrikasında çalışmaya başlar.O kadar çalışkan ve başarılıdır ki,1987 yılında fabrikanın müdürü yapılır.Yıllar geçer ve İsmailov kendini sürekli geliştirir.Sanki yıllar sonra  Çeçenistan için yapacaklarına hazırlanır gibi..

 

SOVYET DARBESİ VE 1. ÇEÇEN-RUS SAVAŞI

Tarih Kasım 1994.Cahar Dudayev yönetimine, Rus destekli bir darbe girişimi başlar. Ruslar, dünya kamuoyuna sürekli olarak konuyla ilgileri olmadığını anlatır ama Rus tankları Grozni'ye girmiştir.Dudayev herşeyin farkındadır.Dudayev'in askerleri tankların içinde yakaladıkları Rus askerlerini dünya kamuoyuna teşhir eder ve gerçekler su yüzüne çıkmaya başlar.

 

İSMAİLOV'UN ORDUYA KATILMASI

 

Olaylar karşısında hemen harekete geçen İsmailov,çalıştığı fabrikadaki arkadaşlarıyla vedalaşarak Dudayev ordusunda bir tabura katılır.Rus tankları 2 saat içinde tahrip edilerek darbenin başarılı olması engellenir.

Darbeyi organize ettiğini ve işgal hareketini kabul etmeyen Ruslar,3 gün sonra Grozni'yi uçaklarla bombalamaya başlar.Ruslar'ın utanmazlığı diz boyudur ve bu hava harekatını yaptıklarını da kabul etmezler.Ama artık savaş başlamıştır.

 

İLGİNÇ BİR DURUM GELİŞİR

 

Ruslar'ın hava harekatı devam etmektedir.Dudayev askerleri sınırlı imkanlarla uçaklara karşı koymaya çalışır ve bir Rus uçağı son derece eski bir uçaksavardan çıkan mermilerle düşürülür.Bu uçak düşürülen ilk Rus uçağıdır.

 

Uçağı düşüren ARSLANBEK İSMAİLOV'DUR..

 

AK SAKALLILAR İSMAİLOV'A GELİR

 

Rus uçağını düşürdükten sonra,askeri tecrübesi de gündeme gelen İsmailov'a,Şali Bölgesi ak sakallıları(büyükleri) bölgedeki mücahitlerin başına geçmesini önerir.Derhal kabul eder ve savaşmaya başlar.Bölgesinde Rus askerlerine adım attırmaz.Askeri ve stratejik açıdan verdiği kararlar ve başarıları Dudayev'in dikkatini çeker.

İsmailov artık Güney-Batı Cephesi komutanı olmuştur.

 

ŞAMİL BASAYEV'E DESTEK

 

İsmailov'un yaşamında Basayev'in yeri hep ayrı oldu.Birbirlerine hep destek oldular,Ruslar'ı perişan eden operasyonları hep beraber hayata geçirdiler..

O günlerde Grozni savunmasından sorumlu komutan Şamil Basayev'di.İsmailov'un görev bölgesi o kadar kritikti ki; Basayev'in silah,mühimat ve ilaç ihtiyacıyla beraber,yaralıların taşındığı koridoru tüm zorluklara rağmen açan,İsmailov'un cesaret ve zekasıydı.Yapılan kahramanca savunmaya rağmen,bütün gücüyle saldıran Ruslar'a karşı Grozni Mart ayı başında düştü.

 

Herşey bitmemişti.

Daha doğrusu savaş şimdi başlıyordu.

Çeçenler asla pes etmeyecekti.

 

MOSKOVA'YA SALDIRI PLANI

 

Ruslar'ı yıldırmak ve korkutmak gerekiyordu.Karar verilmiş ve Moskova'ya saldırılacaktı.Böyle bir saldırı bırakın Ruslar'ı,dünyada hiçkimsenin aklına bile gelmiyordu.

Yapılacak Moskova saldırısını İsmailov planladı.Komutan Basayev'di.

3 kamyonla 153 Çeçen savaşçı yola çıktı.Üzerlerine Rus askeri kıyafetlerini giydiler.Çeçenistan sınırından itibaren Rusya içine 180 km. girdiler.Buraya kadar bir sorun çıkmadı.Ama Sitavropol bölgesine geldiklerinde plan bozuldu ve hızlı bir karar vermek zorunda kaldılar..

 

BUDENOVSK OLAYI

Karar verdiler ve Budenovsk'u işgal edeceklerdi.Yaralı savaşçıları olduğu için Budenovsk'a girdiler ve hastaneyi ele geçirdiler.Ruslar ne yapsa da teslim alamadılar.Ruslar bir taraftan dünyaya yalan söylüyor, diğer taraftan da Çeçenler'i teslim olmaya ikna etmeye çalışarak prestijlerini kurtarmaya çalışıyorlardı.Başaramadılar.Başbakanları Çeçenler'le pazarlık yapmak zorunda kaldı.İşgalden vazgeçecekler ve Basayev ekibiyle beraber Çeçenistan’a dönecekti.18 şehit ve 18 yaralıyla Çeçenistan’a  döndüler.

 

ŞEREF MADALYASI-TÜMGENERAL RÜTBESİ

Çeçenler,Ruslar’ın tüm yalan propagandasına rağmen büyük bir başarı elde ettiler.Dünya’da vicdan sahibi olan insanların bir kısmına seslerini duyurdular.Ruslar’a ise asla pes etmeyeceklerini göstermişlerdi.Dudayev bu başarının ardından Arslanbek İsmailov’a kendi elleriyle şeref madalyasıyla beraber Tümgeneral rütbesi verdi.Ayrıca artık Dudayev hükümetinin inşaat bakanı olmuştu.

Ruslar’a  gelince, onlar verdikleri sözü her zamanki gibi tutmadılar.

 

ARSLANBEK’İN BAŞARILARINDAN BAZILARI

1)Yalnız Kurt Salman Raduyev’in Saldırısı:

Ruslar’ın sözünü tutmayarak saldırılarına devam etmesi üzerine, bu kez Yalnız Kurt Salman Raduyev,savaşçılarıyla beraber Budenovsk tarzı bir eyleme geçer.Rusya içlerine girerek Kızlyar kentine saldırır.Olaylar istediği gibi gelişmez ve Çeçenistan’a dönmeye karar verir. Fakat Ruslar dönüş yolunda sınırı tamamen kapatır.İmdada Arslanbek yetişir ve Ruslar’a hiç beklemedikleri güçlü bir saldırı yapar.Raduyev ve savaşçıları az bir kayıpla Çeçenistana  dönerler.

2)Dudayev’le Beraber Grozni’yi Alırlar

Dudayev Arslanbek’le beraber stratejik bir plan yapar.Grozni’yi bir haftalığına ele geçireceklerdir.Amaçları,güçlü olduklarını göstermek ve Ruslar’da yılgınlık yaratmaktır.Grozni’ye harekatı başlatırlar ve çetin bir mücadele sonunda Grozni ele geçirilir. Bir hafta sonra tekrar çıkarlar.Ruslar artık inancını kaybetmeye başlamıştır.

3)Dudayev’in Şehadeti ve Grozni’nin Tekrar Alınması

21 Nisan 1996 günü yapılan saldırı sonrası Dudayev şehadete erer.Bunun ardından Güney ve Batı Cephesi komutanı  sıfatıyla  Arslanbek İsmailov,Şamil Basayev,Salman Raduyev, Hünkarpaşa İsrapilov,istihbarat başkanı Abu Mavsayev ve Aslanbek Abdülhaciyev büyük bir saldırı başlatarak  Grozni’yi tekrar alır ve 1. Çeçen-Rus savaşı böylece son bulur.

4)Ruslar’ın Ülkeyi Terk Etmesi

Ruslar 31 Ekim’e kadar ülkeyi terk edecektir.Rus ordusunun çekilmesiyle ilgili tüm kontrol ve koordinasyon görevi Arslanbek’e verilir.Son Rus askeri ülkeyi terk edene kadar görevini başarıyla tamamlar.

 

5)Savaş Sonrası İnşaat Bakanlığı Görevi

Savaş bittikten sonra inşaat bakanlığı görevini yürüten Arslanbek, ülkedeki çimento ve tuğla fabrikalarını bir yıldan kısa bir süre içinde aktif hale getirir.Her yere koşar ve yetişmeye çalışır.Verilen her görevi başarıyla yerine getirmektedir.Tek amacı ülkesine hizmet etmektir.

Mashadov’un Cumhurbaşkanı Olması

Ocak 1997 yılında yeni Cumhurbaşkanı Mashadov olmuştur.Her konuda en büyük yardımcısı Arslanbek’tir.Ayrıca; güvenlik konuları gündeme geldiğinde,inşaat bakanı olmasına rağmen görev daima Arslanbek’e verilir.

RUSLAR’IN 2. SALDIRISI

 

Yıllar böyle geçerken,Ruslar aldıkları yenilgiyi unutmazlar.Ayrıca; bölgede istedikleri hakimiyeti kurmakta kararlıdırlar.Çeçenler’e karşı galip gelememiş olmaları ayaklarına hep bağ olmuş,psikolojik üstünlük sağlamalarında sorun olmuştur.Tekrar saldırıya geçerler.

Bu durum karşısında Aslan Mashadov yardımcılık pozisyonuna getirerek tüm askeri yetkiyi Arslanbek İsmailov’a verir.

GROZNİ SAVUNMASI VE ŞAMİL BASAYEV OLAYI

Çarpışmalar sırasında Şamil isabet alır ve bir bacağı kopar.Arslanbek can dostunun yanına asker vererek tedavi edilmesi ve korunması  için Grozni çıkışındaki ilk köye gönderir.Gecenin ilerleyen saatlerinde Şamil’i görmek için birkaç savaşçıyla beraber köye doğru yola çıkar ama yolda bir karar verir.Grozni’den çarpışa çarpışa geri çekilmeli ve savaşı kırsala çekmelidir.Çünkü Ruslar bu defa çok iyi hazırlanmıştır.Tek şansları savaşı kırsala çekmektir. Tek başına Grozni’deki askerlerinin yanına dönerken arkadaşları zaten geri çekiliyoruz,gitmene gerek yok derler.

Arslanbek şöyle cevap verir;

‘’Ben dava arkadaşlarımı cephede asla yalnız bırakamam.Grozni’den en son ben çıkacağım.’’ Der ve Grozni’ye döner.Can dostu Şamil’i bir daha göremeyecektir..

 

 

GROZNİ..

Çarpışmalar alabildiğine şiddetlenmiş, Ruslar’la mesafe 150-200 metreye kadar düşmüştür.Çeçen savaşçılar gözlerini kırpmadan savaşmakta, vatanlarını savunmaktadır.Ruslar ise mağlup olmuş galiplerdir.Güçlüdürler ama korkuları onları hiç yalnız bırakmaz..

Arslanbek her yere yetişmeye çalışır.Hem geri çekilmeye hem de Ruslar’a zayiat verdirmeye çalışır.Etrafındaki savaşçılar varlığından güç alır daima.Korku,onun yüreğine hayatı boyunca hiç uğramamıştır.

 

 VE ARTIK ŞEHADET VAKTİDİR..  

Bu kanlı çarpışmalar esnasında bir ıslık sesi duyulur.

Kulak kesilir herkes.

Bir çoban ıslığı değildir bu..

Ya da Çeçen çocukların oynama sesleri? O da değil..

İman, cesaret ve kahramanlığın bağrına saplanacak bir bombanın hain sesidir bu ıslık sesi.Vahşete ve haksızlığa gözlerini kapayanların duymadığı, insan hakları savunucusu maymunların işitmediği,

Galip görünen mağlupların arkasına saklandığı bir ıslık sesiydi bu.

Gelir ve yiğidimizin bağrına saplanır.Şehadet vakti gelmiştir Arslanbek için.

Hava ağırlaşır birden.Kalabalık gelmiştir çünkü Azrail gökyüzünden.Kimler yoktur ki yanında,bilinmez.Ama kalabalık gelmiştir..

Ne de olsa Arslanbek’i, bir aslanı, imanın bir kalesini,yokluk içerisinde güneş gibi parlayan bir kahramanı,meleklere dost olacak bir yiğidi almaya gelmişlerdi.Elbet kalabalık olacaktı..

Cennet kokusu sarmıştır her yanı.Çeçen savaşçılar ağlayamazlar,kalmamıştır bünyelerinde göz yaşı ama hüzünlüdürler.’’Neden ben değilim?’’ der hepsinin yüreği..

Arslanbek; sen bizlere ve çocuklarımıza rambo misali uyduruk hikayeler değil,gerçek bir vatanseverin gerçek bir kahramanlık hikayesini bıraktın.Allah senden razı olsun.Peygamber Efendimize(S.A.V.) komşu olasın inşallah.Senin ve tüm kahraman şehitlerimizin gözleri arkada kalmasın.Çeçenistan sizin hikayelerinizle büyüyen çocuklarımız sayesinde bağımsızlık mücadelesini sonsuza kadar verecektir.

Kahramanlar unutulunca ölürlermiş. Sen rahat uyu.

BİZLER SİZLERİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ !

 

KAYNAK:Burada anlatılan olayların tamamı,şehit Arslanbek İsmailov’un cephede de yanında olan öz kardeşinden aktarılmıştır.

TÜM KAFKAS HALKLARINA SEVGİ VE SAYGILARIMLA.

ÖZGÜR KALIN..

 

                                               ESABİL ALPER ÖZKAN

1.5b
Okunma